Bus

Praktiske informationer

SneXpressen kører med topmoderne 4– og 5-stjernede hvilebusser.

Der må medbringes: 1 kuffert, støvletaske samt et par ski/snowboard. Ski og støvler skal være pakket i pose/taske. Håndtaske som håndbagage må endvidere medbringes i bussens kabine.

Eventuel ekstra bagage skal bekræftes af SneXpressen og koster kr. 50,- pr. ekstra stk. bagage. Busselskabet er ikke ansvarlig for evt. beskadiget bagage. Her henvises til eget forsikringsselskab.

Passageren har selv ansvaret for, at bagagen kommer med og af bussen. SneXpressen påtager sig intet ansvar for glemte sager i bussen.

 

Køreplan Østrig

SneXpressen kører fra Danmark FREDAG (kun fredag)- retur fra Kappl/Ischgl lørdag aften kl. ca 20.00

Opsamling / Afsætning

Afrejse

Hjemk.

Jylland

   

Aalborg, P-plads afk. 26, T.H. Saursvej

11:30

15:45

Randers, Elo Arena, Fyensgade 1

12:45

14:45

Århus, v/Musikhuset

13:30

14:15

Skanderborg Banegård

14:00

13:40

Horsens, Q8 v/Lund afk. 56

14:20

13:15

Vejle, Lunddahl Nielsensvej 1, v/Papuga Bus

15:00

12:45

Kolding Hyldedal: udrejse Vest– Hjemr. Øst

15:30

12:30

Åbenrå, afk. 70 v/Mc Donalds

16:15

11:45

Padborg v/OK Tanken, Lejrvejen 12

16:45

11:15

     

Fyn og Sjælland

   

Kastrup Lufthavn, Terminal 3

11:15

16:30

København, Sjælør Station

11:45

16:15

Ølby Station, Sdr. Centervej

12:30

15:30

Ringsted, Outlet, Bus P v/Klostermarken

13:00

15:00

Slagelse, Transportcenter Stop 39

13:30

14:30

Nyborg, v/svømmehallen

14:00

14:00

Odense, afkørsel 53 Blommenslyst

14:45

13:30

     

VIA Rødby-Puttgarden, uge 1 til og med uge 9

   

Kastrup Lufthavn, Terminal 3

13:15

15:00

København, Sjælør Station

13:45

14:45

Ølby Station, Sdr. Centervej

14:30

14:00

Tappernøje, rastepl. Ud: Statoil/vest Hjem:

15:00

13:30

Højmølle Kro

15:30

13:00

Rødby Færge v/Billetkontoret

16:05

12:30

OBS! Der kan forekomme busskifte.

 

Bussen ankommer til Ischgl/Kappl ca. kl. 9 lørdag morgen.
Afrejse fra Ischgl/Kappl mod Danmark er normalt ca. kl. 20.00 lørdag aften.
Mødetid: 10 min. før afgang (udrejse er altid fredage/hjemkomst altid søndage).

OBS! Særkørsel i forbindelse med Jul og Nytår

Første afgang: Udrejse fredag d. 16/12-2016 og med hjemrejse torsdag d. 22/12-2016.
Jule afgang: Udrejse onsdag d. 21/12-2016 og retur fra Østrig d. 26/12-2016.
Nytårs afgang: Udrejse søndag d. 25/12-2016 og retur fra Østrig d. 01/01-2017.
Uge 1: Udrejse søndag d. 01/01-2017 og retur fra Østrig d. 08/01-2017.

Derefter udrejse hver FREDAG og retur fra Østrig LØRDAG aften med ankomst i Danmark SØNDAG indtil sidste kørsel.

Påske afgangen: Udrejse fredag d. 07/04-2017 og retur fra Østrig d. 15/04-2017.